Haberler

Anasayfa / KIRIKKALE'DE ÇİFTÇİLERE YEREL TOHUM DAĞITILDI


KIRIKKALE'DE ÇİFTÇİLERE YEREL TOHUM DAĞITILDI

Kırıkkale Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Yerel Tohumların Değerlendirilmesi Projesi" kapsamında vatandaşlardan toplanan yerel tohumlar, sürdürülebilir üretim döngüsünün sağlanması amacıyla üreticilere dağıtıldı.

Kırıkkale'de geçen yıl başlatılan projeyle geçmişten miras kalan tohumların ortaya çıkarılması, yöreye ait çeşitlerin toplanarak yerelde ve tohum gen bankasında muhafaza altına alınması, özlenen tatların yeniden sofralarda yerini alması ve yerel tohumlar konusunda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz artan dünya nüfusunun doyurulması için tohumların genetiğiyle oynanmaya başlandığını belirterek şöyle konuştu: "Genetik olarak modifiye edilen ürünler ve gıdaların ardından sağlık sorunları gibi pek çok konu gündeme geldi. Ancak bu süreçte bizim bir avantajımız var. Yerel tohumlarımızı korumamız lazım. Tarım toplumuna geçen ilk coğrafyada yaşıyoruz. Bu silsile içerisinde yerel tohumlar bir elemeden geçerek bugüne kadar hastalıklara ve savaşlara rağmen varlığını sürdürmüş. Son yıllarda tüm dünyada gen bankaları kurulmasının en önemli sebeplerinden biri de bu."

İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, üreticilerden toplanan tohumların bir kısmının tohum olarak muhafaza edildiğini bir kısmının da fide üretimine ayrıldığını dile getirdi.

Üretilen fideleri Mayıs ayında üreticilerle paylaşacaklarını anlatan Yılmaz, bugün de baklagil tohum çeşitlerini çiftçilere dağıtarak üretimine başlayacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından üreticilere yerel tohumlar dağıtıldı.

Proje kapsamında sahada yapılan çalışmalar sonucu 120 çiftçiden 16 türe ait 56 çeşit sebze ve baklagil tohumu tespit edilerek toplandı ve kayıt altına alındı.

Teknik elemanların gözetiminde çiftçiler tarafından üretimi yapılacak ürünlerin tohumlarının bir kısmı da Türkiye Tohum Gen Bankasında muhafaza altına alınacak.

Haber Foto Galeri