Haberler

Anasayfa / EMİNE ERDOĞAN TOHUM GEN BANKASINI ZİYARET ETTİ


EMİNE ERDOĞAN TOHUM GEN BANKASINI ZİYARET ETTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Türkiye’nin en kıymetli hazinesinin korunduğu Tohum Gen Bankası önemli bir konuğu ağırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Türkiye Tohum Gen Bankasını ziyaret ederek buradaki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Emine Erdoğan, ziyaretinde, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker tarafından karşılandı.

Gen bankasının bitki alanlarını ve tohum standını ziyaret eden Erdoğan'a, Enstitü Müdürü Dr. Hümeyra Yaman tarafından gen bankasının çalışmaları hakkında bilgi verildi. Buradaki incelemelerinin ardından herbaryum odasına geçen Emine Erdoğan, kurutulmuş bitkilerden herbaryum yaptı.

Tohum gen bankasında bulunan selektör ünitesi, tohum temizleme odası, fizyoloji laboratuvarı, kurutma odası, iklim odaları ve soğuk muhafaza odalarındaki çalışmaları inceleyen Emine Erdoğan, çalışanlar tarafından tohumların gen bankasında geçirdiği aşamalara dair de bilgi aldı.

"2020-2022 YILLARI ARASINDA 1537 TOHUM TOPLANDI"

Enstitü Müdürü Dr. Hümeyra Yaman, Emine Erdoğan'ın başlattığı Mirasımız Yerel Tohum Projesi'nin katkılarıyla, 2020-2022 yılları arasında 1.537 tohum toplandığını kaydetti. Yaman, proje kapsamında yerel tohum toplama çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

İncelemelerinin ardından Emine Erdoğan'a günün anısına Türkiye haritası şeklinde tohum tablosu hediye edildi. Erdoğan, daha sonra enstitü personeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

ATA TOHUMLARININ GELECEĞE AKTARILMASINI SAĞLIYOR

Türkiye Tohum Gen Bankası, Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ve Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen Mirasımız Yerel Tohum Projesi kapsamındaki çalışmalara katkı sağlıyor.

Türkiye genelinde 64 merkezle çalışmalarını sürdüren Türkiye Tohum Gen Bankası, ata tohumlarının koruma altına alınarak geleceğe aktarılmasını sağlıyor.

Bunun yanı sıra, gen bankasında yeni çeşitlerin geliştirilmesi amacıyla da çalışmalar yürütülüyor.

Tohum gen bankası, son yıllarda dünyanın gündemi olan gıda arz güvenliği açısından da son derece önemli bir görevi yerine getiriyor.

"HEM GEÇMİŞİMİZ HEM DE GELECEĞİMİZ MUHAFAZA ALTINDA TUTULUYOR"

Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından dünyanın üçüncü gen bankası konumundaki Türkiye Tohum Gen Bankası ziyaretine ilişkin yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Ülkemizin bütün zenginliklerini oluşturan bitki örtüsüne ait tohumların tasnifine ve analizine dair bilgi aldım. Mirasımız Yerel Tohum Projemiz vesilesiyle toplanan ata tohumlarla birlikte binlerce genetik materyal burada çoğaltılıyor, yerli üretime değer katılıyor ve akademik araştırmalara da katkı sunuluyor. Hem geçmişimiz hem de geleceğimiz muhafaza altında tutuluyor. Bu sayede atalarımızın emeğini, bilgeliğini ve doğayla uyum içinde yaşama sanatını temsil eden tohumlar, nesilden nesile aktarılıyor. Yerli ve milli üretimin güvencesi olan tohum gen bankalarımızın sayılarının artmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

 

Haber Foto Galeri