Anasayfa / ÜRETİM VE TANIMLAMA ÇALIŞMALARI


ÜRETİM VE TANIMLAMA ÇALIŞMALARI

Atalarımızın yıllardır yetiştirdikleri ürünleri gelecek kuşaklara sistemli ve bilinçli bir şekilde aktarmak, tüketicinin bu ürünlere kolay ulaşmasını, tarımsal ve kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla "Mirasımız Yerel Tohum" projesi kapsamında çalışmalar hız kesmeden devam etti.

Bu amaçla 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Tarım ve Orman Bakanlığına teslim edilen ve sayıları 2019 yılı sonu itibariyle 1131 ulaşan tohumların yarısı Tohum Gen Bankasında koruma altına alınırken, diğer yarısı ise TİGEM, TAGEM ve BÜGEM personellerinden oluşan uzman ekipler tarafından istenilen özellikleri taşıyan tohumların çoğaltılması ve tescilinin yapılması süreçleri eş zamanlı olarak sürdürüldü.

2018 ve 2019 yıllarında yapılan tanımlama ve tohumluk üretimi çalışmalarına 2020 yılında da Tarım ve Orman Bakanlığı uzmanları gözetiminde TİGEM'e bağlı işletmeler ile Bakanlığa bağlı enstitülerde devam edilmektedir. Bu amaçla fasulye ve barbunya ekimleri Eskişehir/Anadolu Tarım İşletmesinde, kabak ekimleri Bursa/Karacabey Tarım İşletmesinde gerçekleştirildi. Karacabey Tarım İşletmesinde yetiştirilen domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun ve karpuz fideleri tanımlama ve üretim amacıyla Ankara/Polatlı Tarım İşletmesi ile Ankara/TİGEM Sosyal Tesislerdeki üretim alanlarına dikimleri yapıldı.

Çoğaltım ve tanımlama işlemleri tamamlanan farklı bitki türlerinde 37 yerel çeşit 3 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi Ve Pazarlamasına Dair Yönetmelik” kapsamında 2020 yılında tescil edilmiştir. Bu çeşitlerin tohumları 2021 yılında TİGEM ve TAGEM tarafından çoğaltılıp ata tohum olarak üreticilerimizin istifadesine sunulacaktır.

Foto Galeri