Anasayfa / BÖLGESEL TOHUM BULUŞMALARI


BÖLGESEL TOHUM BULUŞMALARI

Bakanlığımızca gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen ''Mirasımız Yerel Tohum'' projesinde; tohumların çoğaltılması, tanımlarının yapılması ve tescil işlemleri Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki kuruluşlar olan TİGEM, TAGEM ve BÜGEM tarafından yürütülmesi amaçlandı.

Projenin temeli 31 Mart 2017 tarihinde İzmir Kemalpaşa Park Orman'da düzenlenen ve Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan'ın himayelerinde ''1. Yerel Tohum Buluşmaları'' ile atıldı.  Hanımefendi açılış konuşmasında "Yerel tohum geleceğimizin teminatıdır. Türkiye'nin büyük potansiyelini doğru planlarsak tarım konusunda kendi kendine yeten bir ülke haline gelebiliriz. Gelecek nesillere ambarları dolu, tohumu bozulmamış bir Türkiye bırakabiliriz" dedi.

Bakanlığımızın öncülük ettiği çalışmayı takdirle karşıladığını söyleyen Emine Erdoğan "Toprak bizim en değerli sermayemizdir. Onu iyi kullanmak, bereketinin farkına varmak milli bir sorumluluktur. Farklı özellikleriyle ülkemizin dört bir yanı bizi değişik nimetlerle buluşturuyor. Bu zengin toprağı uygun tohumlarla buluşturmak, doğru şekilde işlemek hem geçmişe vefa hem de geleceğe karşı sorumluluktur" diye konuştu.

Tohumu kontrol eden ülkelerin gıdayı da kontrol edeceğine dikkati çeken ve atalık tohumların gen bankalarında saklanmasının da çok önemli fakat yeterli olmadığına işaret eden Erdoğan, "Bir tohumun değişen iklim şartlarına, toprak florasına ve ekolojiye uyum sağlayabilmesi için belli dönemlerde toprakla buluşması gerekir. Bu nedenle tohumların doğal ortamında, kendi mevsiminde düzenli olarak her yıl canlı ekimler yapılarak yaşatılması en iyi yöntemdir." diye konuşmasını sonlandırdı.

 "2. Yerel Tohum Buluşması" 25 Mayıs 2017 tarihinde Samsun'da, "3.Yerel Tohum Buluşması" ise 25 Nisan 2018 tarihinde Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.

Foto Galeri